Huawei, HarmonyOS ile ilk kez Apple’ı geçti!

Huawei, son yıllarda HarmonyOS’e yaptığı yenilikler ile dikkat çekiyor. Çin’den gelen son veriler ise ilk kez Apple’ın iOS işletim sistemini geçtiğini gösterdi. HarmonyOS, Android‘in hemen arkasında en çok kullanılan mobil işletim sistemi oldu.

HarmonyOS sistemi Çin’de iOS’u geride bıraktı

Araştırma firması Counterpoint Research’ün son verilerine göre Huawei HarmonyOS; iOS’u geride bırakarak Çin’deki en popüler ikinci mobil işletim sistemi oldu. Çin pazarını kapsayan araştırma, HarmonyOS’in tarihi rakamlara ulaştığını ortaya koydu.

HarmonyOS, 2023’ün ilk çeyreğinde yüzde 8 olan pazar payını 2024’ün ilk çeyreğinde yüzde 17’ye yükseltti. iOS ise aynı dönemde pazar payının yüzde 20’den yüzde 16’ya düştüğünü gördü. Bu, iPhone 15 serisinin satışlarının beklenen düzeyde olmadığı anlamına geliyor.

HarmonyOS, Çin’deki kullanım oranlarında iOS’u ilk kez geçti. Ayrıca Android’in ardından ülkenin en büyük ikinci mobil platformu haline geldi. Huawei, özellikle ABD yaptırımları nedeniyle temel hizmetlerden mahrum kalmasının ardından büyük bir toparlanma gösterdiğine işaret ediyor.

Küresel pazarda Android’in kullanım oranı yüzde 77 civarında. HarmonyOS ise bir önceki yıla göre kullanıcı sayısını iki katına çıkarak yüzde 2’den yüzde 4’e yükseltti. Küresel çapta iOS kullanımları yüzde 19 ile ikinci sırada.

Analistler Huawei’nin bu ivmeyi daha da geliştireceğini tahmin ediyor. Mate 60 ve Pura 70 serisi gibi cihazlar ile büyük dikkat çeken Huawei, HarmonyOS’i dizüstü bilgisayarlara da getirmek istiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir